وب سایت یا وب پورتال آفتاب
۳

وب سایت یا وب پورتال آفتاب

به اشتراک بگذارید :
با بررسیهایی که طی چند روز برای یافتن یک پورتال استاندارد کردم چیزی عایدم نشد جز وب پورتالهایی که هر استان یا سازمان برای خود داشته است البته به گفته آنان ما یک پرتال (prtal) نه ببخشید پورتال (portal) هستیم و وقتی وارد می شوید فقط یک قالب ثابت که در همه جا ساختار یکی ولی از نظر رنگ و طرح متفاوت است میبینید و آیا این یک وب پورتال است که همه نیازهای کاربران را برطرف می کند؟ برای اینکه بیشتر متوجه شوید سری به این صفحه بزنید و ببینید پورتال از دیدشان چگونه است : http://www.radcom.ir/webgallery-portals-fa.html
بیشتر شبیه به cms های آماده هستند، متاسفانه حتی در این cms ها حاضر به استفاده از بهترینها از نظر کیفیت و مدل نیستند و همه از یک الگو تبعیت می کنند، اما با زحماتی که گروه آفتاب انجام داده است نسلی جدید از cms ها  را به بازار معرفی کرده اند و ما شاهد پیشرفت در این زمینه هستیم و جای بسی خوشحالیست! پروژه آفتاب که با یک میلیون دلار  هزینه راه اندازی شده است و  با این سطح بالا آیا یک بیوگرافی دقیق و عالی برای شناساندن خود به کاربران که باعث جلب اعتماد شود نیست.
در کل ساختار یک وب پورتال با یک وب سایت فرق می کند ، در حالی که با یک نگاه متوجه آن می شویم که آفتاب از نظر ساختار ظاهری شبیه به cms های آماده در بازار است، به طوری که در سه ستون تقسیم می شوند: ۱٫ منوهای اصلی در ستون سمت راست ۲٫ مطالب آپلود شده و روزانه در ستون وسط ۳٫ و بعضی امکانات دیگر از جمله تبلیغات و عناوین دیگر در ستون سمت چپ.از نظر طراحی قالب آن بی شک می توان گفت که به هیچ وجه شخصیت و استیل یک وب پورتال را ندارد و حتی در ترکیب بندی رنگ ها نیز هیچ جذابیتی محسوس نمی شود تا بیننده با یک نگاه جذب آن شده و ماندگار شود و این ماندگاری تضمینی بر آینده آفتاب است که ما آن را نظاره گر نیستیم.
از آفتاب باید دانست که راه انداری آن بر پایه یک نظریه غلط بوده است که این نظریه وب پورتال ها را به دو دسته تقسیم می کند ، وب پورتال های اطلاعاتی و وب پورتال های کاربردی، در حالی که وب پورتال ها در اصل یک نوع و آن هم public هستند و ما میبینیم که آفتاب جز اطلاعات که آن را با  جمع آوری از دیگر منبع ها بدست آورده چیز دیگری ارائه نمی دهد این در حالیست که آفتاب خود را یک وب پورتال عمومی معرفی می کند و باز، این در حالیست که در نوشتن خود کلمه پورتال مشکل دارند، البته ممکن است کلمه (و) در کیبورد سیستمشان مشکل دارد و به جای نوشتن پورتال به طور مختصر آن را پرتال می نویسند و این بسیار جالب و کمیاب است طوری که در جامعه ایرانی دیده می شود و این شوخی جالبی از سوی گروه آفتاب است.
ما عنوان می کنیم که آفتاب یک پورتال است، پس مقایسه می کنیم با وب پورتال بزرگ یاهو :
قبل از مقایسه مختصری درمورد خصوصیات یک وب پورتال را بدانید، برای شروع ویژگی یک وب پورتال را از نظر آقای توماج فریدونی که مشاور در زمینه تجارت الکترونیک در ایران است که در کتاب خود با نام پورتال، اعتبار نهان آورده است مرور می کنیم که گفته شده است : *در اختیار گذاشتن اطلاعات بی شمار و مختلف با تعیین اهداف قبلی، سطح دسترسی و رده بندی زیر نظر کادر نظارت و مدیریت در یک قالب انعطاف پذیر که به صورت جذاب و قابل دسترسی در کنار سرویس ها و خدمات مفید به کاربران اینترنت، به گونه ای که سرویس دهنده و سرویس گیرنده هردو از امنیت سرویس خود اطمینان داشته باشند، را ویژگی وب پورتال می خوانیم.*
وب پورتال یک ماهیت استاندارد است که از دو زیر ساخت خدمات و محتویات به صورت دسته بندی های متنوع و عمومی تشکیل شده است، و از نظر واژه، پورتال به معنای شاهراه و دروازه است. مهمترین سرویس های یک وب پورتال شامل موتور جستجوگر، ایمیل، فضای شخصی، گالری و آرشیو، فروشگاه، اخبار و چت است، که شامل رکن اصلی یک وب پورتال برای ارائه به کاربران است.
حال به آفتاب سری بزنید و ببینید که چه ارائه می دهد! بهتر است بدانید که یکی از خوبی های وب پورتال این است که با یک بار ورود به تمام قسمت های آن دسترسی داریم اما هر جایی که این یک خصلت را دارد باید گفت که یک وب پورتال است؟ پس در این صورت همه cms های موجود یک وب پورتال است و ما نمی دانستیم!!  حال بهتر است سر اصل مطلب برویم.
آفتاب، یک وب پورتال که ارائه یک سری اطلاعات که با عضو شدن به آن دسترسی داریم و در غیر این صورت فقط مطالبی که در صفحه اصلی آن عنوان شده است را می بینیم.دارای یک موتور جستجوگر که همانطور که در صفحه اول می بینیم از گوگل گرفته شده پس خود یک موتور جستجوگر ندارد، اصلی ترین و پر اعتبار ترین بخش یک وب پورتال ایمیل آن است اما در آفتاب چنین چیزی وجود ندارد و با نداشتن چنین عضو اصلی یک وب پورتال جایی برای سخن نمی گذارد.فضای شخصی وجود ندارد، گالری و آرشیو وجود دارد، اما آیا بنا به استاندارد روز است؟ فروشگاه بخشی از آفتاب است که با اقلام و اجسامی که شاید تنها ۵% نیاز کاربری را تامین میکند ارائه میشود. بزرگ ترین منبع درآمد وب پورتال ها از راه تبلیغات است که مهمترین جا برای این کار صفحات وب ، ایمیل و اتاقهای چت است که در آفتاب یک راه آن بیشتر وجود ندارد و آن صفحات آن است که مشاهده می کنیم و جایی که ثبات لازم برای گرفتن یک تبلیغ از یک شرکت معتبر را داشته باشد نیست و این ضعف در طراحی و مدیریت داخلی است و در صورتی که چت خود یک سرویس اصلی و پر مخاطب است ولی در آفتاب دیده نمی شود. در کل آفتاب یک وب سایت است اما یک وب پورتال یک ماهیت و خروجی است پس می توان فهمید که با یک وب پورتال فاصله زیادی دارد.
یاهو، مختصر می گویم دارای یک قالب که شخصیت وب پورتال را داراست و هر مخاطبی را جذب می کند، ارائه خدمات و محتویات بنا به استاندارد روز، دارای تمام سرویسهایی که باید یک وب پورتال داشته باشد از قبیل موتور جستجوگر که یکی یا بزرگترین موتورهای موجود است که با معیاری که تعیین شده جستجو می کند، ایمیل که با فضای نا محدود با پیشرفته ترین امکانات روز ارائه می شود، فضای شخصی که به هر کاربر ارائه می کند اجازه آن را می دهد که هر فایلی با هر پسوندی را در یاهو ذخیره کند، گالری و آرشیو  که در حیطه گالری تصاویر  یاهو با داشتن ۴۰۰ میلیون کاربر روزانه که اگر هر کاربر ۱ عکس را به آرشیو اضافه کند تنها در یک روز ۴۰۰ میلیون آرشیو عکس یاهو است، فروشگاه که با بهترین راه ممکن برای خرید هر نوع چیزی که وجود دارد در اختیار شما است، اخبار و چت که هر کدام به بهترین مدل برای کاربران ارائه می شود و همه اینها یعنی یک وب پورتال که در آخر می شود یاهو و آیا آفتاب این چنین می شود؟
درکل نتیجه گیری ما چنین است، وقتی خواهان اجرای یک پروژه معتبر و استاندارد به نام وب پورتال هستید باید بر شرایط و ضوابط اصول اجرایی آن قدم بردارید و با ارائه سرویس و خدمات که هر کدام یک پروژه هستند و هر کدام تاکیید کننده بر وب پورتال بودن شما است روی بیاورید، پس در این صورت عدم و یا ناقص بودن اجرایی آن دلیل به این نیست که چون خواهان اجرا هستیم پس وب پورتال ارائه می دهیم، دراین صورت با این ادعا طولی نمی کشد که به شکست بر می خورید و به هدف رنگینتان نخواهید رسید، پس بهتر است با یک قدم شروع کنید.
به اشتراک بگذارید :

3 دیدگاه در “وب سایت یا وب پورتال آفتاب

 1. سلام ممنون از مقالت
  ولی یه چیزی رو در نظر بگیر که سایت یاهو برای ۲۵۰ کشور جهان سرویس میده ولی آفتاب فقط برای ۱ کشور که عملا خروجی و درآمد اونها نیز باهم فرق میکنه

  مثل این میمونه که یه پاساژ تو شهر تهران رو با یه پاساژ تو شهر کوچیک مقایسه کنی.

  به هر حال مقاله خوبی بود موفق باشی

 2. سلام احسان جان
  من وبلاگم رو به طور کامل به نشانی جدیدی منتقل کرده ام، لینک شما رو هم در وبلاگ جدید گذاشته ام. ممنون میشم اگر شما هم لینک وبلاگ جدیدم رو جایگزین بفرمایید.
  اردات

  نشانی قدیمی من: business-iran.persianblog.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *